Chcę zostać mamą!
Do ciąży warto się przygotować – dziewięć miesięcy, podczas których maluszek rozwija się w Twoim ciele, to dla organizmu spore wyzwanie. Znacznie lepiej poradzi sobie z nim, jeśli wcześniej odpowiednio go do tego przygotujesz. Jak to zrobić?
Tryb życia, który prowadzisz przed zajściem w ciążę ma wpływ nie tylko na jej przebieg, ale także na sam poród i to, ile czasu Twój organizm będzie potrzebować na regenerację. Warto więc zacząć wprowadzać dobre nawyki odpowiednio wcześnie.
Jeżeli jesteś zwolenniczką zdrowego odżywiania i dbasz o regularną aktywność fizyczną, wystarczy, że wykonasz podstawowe badania, odwiedzisz lekarza – ginekologa i zaczniesz suplementację kwasu foliowego. Co zrobić jednak, jeśli prowadzony przez ciebie do tej pory tryb życia pozostawia wiele do życzenia? Dzień zaczynasz od kawy, biegniesz do pracy, zapominając o śniadaniu, obiady jadasz zazwyczaj w porze kolacji, a ostatni raz ćwiczyłaś w szkole na zajęciach wychowania fizycznego?
Twoje ciało to świątynia
Zmiany najlepiej zacząć wprowadzać nie później niż około trzy miesiące przed planowaną ciążą – organizm musi się do nich przyzwyczaić.
Przede wszystkim zadbaj o swoje ciało: regularne ćwiczenia i praca nad kondycją to podstawa. Wystarczą proste ćwiczenia, które zaangażują mięśnie i stawy. Pomyśl o zajęciach na siłowni albo basenie oraz o rozciąganiu. Zaproś swojego partnera na przejażdżkę rowerową albo spacer z kijkami. Dzięki temu ciąża nie będzie dla twojego organizmu ekstremalnym wysiłkiem, a ty będziesz czuła się znacznie lepiej. Po porodzie natomiast łatwiej odzyskasz dawną figurę.
Postaw na zdrową i zbilansowaną dietę. Odstaw używki – zrezygnuj z kawy, mocnej herbaty, alkoholu. Jeśli palisz papierosy – to jest moment by się z nimi pożegnać. Jeśli regularnie bierzesz jakieś leki – zapytaj lekarza o ich wpływ na możliwą ciążę. Zamień ciężkostrawne potrawy na te gotowane na parze. Ogranicz słodycze i słone przekąski. Zamiast tego sięgaj po surowe warzywa i owoce, a także owoce suszone oraz orzechy. Staraj się przyjmować mniejsze porcje posiłków o stałych porach. Nie zapominaj o piciu znacznej ilości wody. Dieta przed ciążą powinna zawierać produkty bogate w żelazo, białko i kwas foliowy. Chude mięso i nabiał, produkty zbożowe ryby czy soczewica powinny często gościć w twoim menu.
Jakie witaminy przed ciążą?
Ważna jest również odpowiednia suplementacja, a więc uzupełnienie braku tych witamin, których niedobór może negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Jest to zwłaszcza wspominany już kwas foliowy. Ta witamina z grupy B zapobiega przede wszystkim wadom układu nerwowego maluszka. Zaleca się przyjmować jedną tabletkę kwasu foliowego dziennie, aż do końca pierwszego trymestru ciąży. Znajdziesz go także w produktach, takich jak brokuły, rośliny strączkowe, cytrusy, kasza jęczmienna. Pamiętaj o skonsultowaniu właściwego dawkowania z lekarzem.
Z kolei niedobór witaminy A może przyczynić się do problemów z zajściem w ciążę. Jest ona także potrzebna do właściwego rozwoju wzroku dziecka. Witamina D odpowiada za budowę kośćca, natomiast kwasy omega-3 – wpływają m. in. na układ odpornościowy maluszka.
Uważaj jednak, żeby nie przedobrzyć – suplementację skonsultuj z lekarzem, pamiętaj też, że witaminy przyjmujesz także w pożywieniu – jeśli zdrowo się odżywiasz prawdopodobnie suplementacja (poza kwasem foliowym) okaże się zbędna.
Przygotuj skórę do ciąży
Podczas ciąży Twoja skóra ulegnie znacznemu rozciągnięciu, mogą także pojawić się na niej rozstępy. Aby temu zapobiec lub przynajmniej znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia tych zmian, warto już wcześniej rozpocząć przygotowywanie skóry do czekającego ją wyzwania. Zadbaj o stan swojej skóry z kosmetykami Mustela, które możesz bezpiecznie stosować od początku ciąży!
Hormony w ciąży często powodują przesuszanie się skóry, a jej mechaniczne rozciąganie może powodować swędzenie – na skórę całego ciała nakładaj balsam łagodząco-nawilżający. Zawarte w nim ceramidy wzmocnią barierę naskórkową, a olejek z kiełków pszenicy głęboko ją odżywi i uchroni przed uszkodzeniami oraz osłabieniem jej struktur.
Na miejsca narażone na pojawienie się rozstępów, a więc przede wszystkim brzuch, uda oraz biust, aplikuj krem przeciw rozstępom. Możesz stosować go zamiennie z olejkiem. Dzięki nim twoja skóra będzie elastyczna i sprężysta, a więc odporniejsza na rozciąganie.
Wymienione kosmetyki stosuj przez cały okres ciąży i miesiąc po porodzie, aby później móc cieszyć się piękną i zdrową skórą.
O co zadbać jeszcze przed ciążą?
Przed planowanym zajściem w ciążę powinnaś udać się do ginekologa, a także wykonać podstawowe badania – m. in. morfologię krwi, ogólne badanie moczu oraz poziomu hormonów. Pozwolą one ustalić stan Twojego zdrowia i zdiagnozują ewentualne problemy. Ważna jest również wizyta u stomatologa – próchnica lub nieleczone stany zapalne mogą być przyczyną powikłań podczas ciąży.