Jak skutecznie leczyć zatkany nos u dziecka?
Cieknący, zatkany nos, kichanie i towarzyszące im rozdrażnienie dziecka – to jedne z objawów wskazujących na przeziębienie. Jest to choroba o podłożu wirusowym i zazwyczaj nie wymagająca specjalistycznego leczenia, jednak w przypadku najmłodszych bardzo uciążliwa1. Trudności z oddychaniem uniemożliwiają zdrowy sen przez co dziecko jest niewyspane i zmęczone, co nie tylko negatywnie odbija się na jego nastroju, ale również odporności. Przedstawiamy kilka bezpiecznych sposobów na złagodzenie kataru u dziecka.
Dbaj o to by dziecko regularnie piło
Regularne przyjmowanie płynów w trakcie przeziębienia jest podstawą szybkiego powrotu do zdrowia. Jedynie, gdy dostarczamy organizmowi wystarczających ilości wody, błona śluzowa wyściełająca drogi oddechowe może prawidłowo funkcjonować i produkować chroniący je śluz. Przy odwodnionym organizmie dochodzi do przesuszenia błony śluzowej, zarówno w gardle jak i jamie nosowej. Nie tylko zwiększa to dyskomfort odczuwany przez dziecko, ale też ułatwia wirusom rozprzestrzenianie się2. Gdy nasze dziecko nie chce jeść możemy ograniczyć podawane porcje, ale nigdy nie zmniejszajmy ilości płynów.
Irygacje – bezpieczny sposób na oczyszczenie dziecięcego noska
Aby ułatwić dziecku oddychanie warto wspomóc usuwanie zalegającej wydzieliny. Samo wydmuchiwanie nosa nie wystarczy. W przypadku starszych dzieci warto zastosować irygacje jamy nosowej i zatok przynosowych hipertonicznym roztworem soli. Roztwór soli jest nietoksyczny, więc mógłby być stosowany również u dzieci młodszych, ale sama procedura i uczucie związane z płynem w jamie nosowej i zatokach nie należą do najprzyjemniejszych. Do płukania możemy wykorzystać prosty, plastikowy irygator, który kupimy w aptece, a także Laboratoria Polfa Łódź Hipertoniczny roztwór do inhalacji (3% NaCl). Wybierając roztwór zwróćmy uwagę, aby pakowany był sterylnie w niewielkich objętościach – po otwarciu sól przestaje być sterylna i mogą rozwijać się w niej bakterie. Hipertoniczny roztwór do inhalacji pakowany jest w sterylnych, łatwych do postawienia fiolkach, które umożliwiają bezpieczną irygację. Naciśnięcie ścianek irygatora pozwala na wciśnięcie roztworu soli do jednej dziurki nosa, po czym jej wypłynięcie dziurką drugą. W ten sposób wraz z roztworem soli wypływa nadmiar zgromadzonej wydzieliny nie tylko z jamy nosowej, ale również z zatok przynosowych. W ten sposób Hipertoniczny roztwór do inhalacji odblokowuje drogi oddechowe i zapobiega wysychaniu śluzówki oskrzeli. Dodatkowo dzięki izotoniczności roztworu zmniejsza się obrzęk błony śluzowej, ułatwiając oddychanie3. Hipertoniczny roztwór do inhalacji może być także stosowany z nebulizatorami pneumatycznymi i ultradźwiękowymi.
Odpowiednio nawilżone powietrze ułatwi maluchowi oddychanie
Suche powietrze w pokoju dziecka bardzo szybko przesusza jego błony śluzowe. Nawet, kiedy katar z nosa przestanie cieknąć, nos wciąż będzie zatkany przez opuchnięte, piekące błony śluzowe. W takich warunkach górne drogi oddechowe są jeszcze bardziej podatne na ataki patogenów chorobotwórczych. Dlatego warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, który zwiększy komfort dziecka w trakcie choroby2. Gdy nie mamy nawilżacza możemy zastosować domowe sposoby nawilżania powietrza czyli np. powiesić wilgotny ręcznik w pokoju dziecka.
Kiedy zabrać dziecko do lekarza?
Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy katar i inne towarzyszące mu objawy przeziębienia trwają ponad 2 tygodnie. Może to wskazywać na infekcję bakteryjną, którą leczy się przy pomocy antybiotyków. Wizyta u lekarza jest również konieczna, gdy katarowi towarzyszy silny kaszel, trudności z oddychaniem czy wysoka gorączka.
1. Troullos E, Baird L, Jayawardena S. Common cold symptoms in children: Results of an internet-based surveillance program. J Med Internet Res. 2014;16(6).
2. Colds in children. Paediatr Child Health [Internet]. Oxford University Press; październik 2005 [cytowane 20 sierpień 2018];10(8):493–5. Pobrano z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19668664
3. Rabago D, Zgierska A, Mundt M, Barrett B, Bobula J, Maberry R. Efficacy of daily hypertonic saline nasal irrigation among patients with sinusitis: a randomized controlled trial. J Fam Pr [Internet]. 2002;51(12):1049–55. Pobrano z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&dopt=Citation&list_uids=12540331