Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.
BoboVita_Jak rozszerzac jadlospis niemowlecia z glowa_grafika

Jak rozszerzać jadłospis niemowlęcia z głową? Mamy wskazówki eksperta

Niemowlę z radością odkrywa otaczający je świat, uważnie obserwuje, doświadcza i… smakuje. A gdy maluch jest już gotowy na nowe smaki w diecie, rodzice stają przed nie lada wyzwaniem – jak sprawić, aby jadłospis był odpowiedniej jakości, zbilansowany, a jednocześnie pyszny? Poprzez prawidłowe żywienie w okresie intensywnego rozwoju i wzrostu mama i tata mają realny i długotrwały wpływ na kondycję dziecka oraz jego nawyki żywieniowe teraz i w przyszłości. Poznaj kilka przydatnych wskazówek na temat zasad urozmaicania diety niemowlęcia od Haliny Dudek, ekspertki BoboVita.

Zanim maluch pozna inny smak niż mleko mamy

Pamiętaj, że zgodnie z zaleceniami ekspertów celem, do którego należy dążyć, jest wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia. W początkowym okresie życia jedynym pokarmem zaspokajającym głód i pragnienie dziecka jest mleko mamy (lub mleko modyfikowane, jeśli kobieta z określonych powodów nie karmi piersią). W tym czasie nie ma potrzeby podawania niemowlęciu innych płynów i pokarmów – z wyjątkiem sytuacji, w których pediatra zaleci dodatkowe stosowanie suplementów czy leków. Rozszerzanie jadłospisu powinno nastąpić nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia (początek 5. miesiąca) i nie później niż w 26. tygodniu (początek 7. miesiąca)1.

Nowe smaki krok po kroku

Ze względu na trudniejszą akceptację smaku warzyw to od nich należy rozpocząć wprowadzanie nowych pokarmów do diety dziecka. Po około 2 tygodniach możesz zaproponować maluchowi owoce, kontynuując przy tym podawanie warzyw. Jako jedne z pierwszych w diecie niemowlęcia powinny pojawić się także produkty zbożowe, np. w postaci kaszek. W następnej kolejności należy wprowadzać inne produkty, tj. mięso, ryby, jaja czy przetwory mleczne. Pamiętaj, że rozszerzanie diety nie oznacza zaprzestania karmienia piersią – powinno ono trwać tak długo, jak potrzebują tego mama i dziecko.

Warto wiedzieć

Nowe pokarmy należy wprowadzać do diety stopniowo, zaczynając od niewielkich ilości (np. 3-4 łyżeczek), przy jednoczesnej obserwacji reakcji dziecka. Zacznij od gładkiej konsystencji, dążąc do takiej zawierającej wyczuwalne cząsteczki pokarmu, aż maluch będzie gotowy na posiłki z dużymi kawałkami. Rodzaj pokarmów powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dziecka, a z czasem wspierać rozwój umiejętności gryzienia i żucia. Ze względu na możliwość wystąpienia reakcji nietolerancji lepiej unikać wprowadzania kilku nowych produktów jednocześnie.

Dbaj o jakość i bezpieczeństwo wybieranych produktów

Młody organizm niemowlęcia bardzo szybko się rozwija i jest wrażliwy na wpływ spożywanej żywności. Właśnie dlatego sięgając po żywność dla swojego maluszka, wybieraj ją z uwagą. O tym, czy produkt jest odpowiedni dla niemowlęcia, nie świadczy bowiem kolorowe opakowanie ze uśmiechniętym misiem. Produkty ze wskazaniem wieku na opakowaniu spełniają rygorystyczne wymagania w zakresie jakości, określone dla produktów przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci i to właśnie takie produkty warto uwzględniać w menu malucha.

Czy wiesz, że…

Żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci musi spełniać restrykcyjne normy jakości określone przez prawo krajowe i Unii Europejskiej, a receptury takich produktów są opracowywane przez ekspertów w zakresie żywienia. Na ich etykietach znajduje się wskazanie wieku, np. po 6. czy 8. miesiącu życia, co jest gwarancją dopasowania zarówno składu, jak i konsystencji do potrzeb dziecka na określonym etapie rozwoju.

Wybór na miarę potrzeb malucha

Przykładem produktów stworzonych specjalnie dla najmłodszych są obiadki BoboVita. To jakość potwierdzona na 100% – zawarte w nich składniki przechodzą nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa. Znajdujące się w nich warzywa spełniają 5000 razy bardziej restrykcyjne normy jakości w porównaniu do warzyw ogólnego przeznaczenia*. Ponadto obiadki są ze składnikami w 100% naturalnego pochodzenia i zgodnie z przepisami prawa dla żywności dla niemowląt i małych dzieci nie zawierają konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku. To również 100% mięsa bez pozostałości antybiotyków, które pochodzi wyłącznie od sprawdzonych dostawców** oraz 100% dziko żyjących ryb ze zrównoważonych połowów. Co więcej, wybrane obiadki (zgodnie z informacją na etykiecie) zawierają kwas ALA niezbędny dla prawidłowego rozwoju mózgu i tkanek nerwowych.

Urozmaicony jadłospis to radość ze smakowania!

Asortyment produktów dla niemowląt i małych dzieci jest bardzo duży. Dzięki temu rodzice z łatwością mogą zachęcać malucha do próbowania różnorodnych smaków. A wprowadzanie urozmaiconych pokarmów do diety dziecka pomaga mu w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych na przyszłość. Niemowlę, któremu rodzice podają wyłącznie kilka jego ulubionych smaków, nie ma szansy zapoznać się z różnorodną kuchnią. Podczas rozszerzania diety proponuj dziecku nowe smaki, aby zwiększyć szansę na jego kulinarną otwartość!

Dołącz do klubu BoboVita!

Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat rozszerzania diety niemowlęcia, zarejestruj się do klubu BoboVita i otrzymaj m.in. „Poradnik rozszerzania diety niemowlęcia”. To kompendium wiedzy, które zawiera najważniejsze wskazówki dotyczące wprowadzania nowych pokarmów – w oparciu o aktualną i rzetelną wiedzę specjalistów w dziedzinie żywienia niemowląt i małych dzieci.

* Dotyczy norm dla pestycydów w warzywach.
** Zgodnie z limitami i zakazami określonymi prawem.
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

1 Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.

Artykuł płatny na zlecenie Nutricia

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock