Zielona dieta przyszłej mamy? Czemu nie!
Każda kobieta w ciąży stara się jeść tak, by dostarczyć swojemu maluchowi wszystkiego, co najlepsze. Warto wśród mnogości składników na wysokiej pozycji umieścić te zielone!
O tym, jak ważne są warzywa w twojej diecie, dowiesz się zapewne od ginekologa już w czasie pierwszej wizyty. Od tego momentu wszyscy dosłownie będą ci radzić, co powinno się znaleźć na twoim talerzu, a co nie. Nie daj się zwariować! Odżywianie w ciąży nie może być źródłem stresu. Powinno być przyjemnością! Jak to jednak zrobić, jeśli nie przepadasz za zieleniną, a wiesz, że powinnaś ją jeść? Podpowiadamy!
Dlaczego to takie ważne?
Zielone warzywa są źródłem m.in. kwasu foliowego, który jest składnikiem niezbędnym do wzrostu komórek rozwijającego się dziecka. Najistotniejszy jest w pierwszych tygodniach ciąży, gdy kształtuje się cewa nerwowa. Jego niedobór może skutkować powstaniem poważnych wad płodu (np. deformacją czaszki i kręgosłupa). Wysokie dawki kwasu foliowego znajdziesz m.in. w szpinaku, jarmużu, zielonym groszku, pietruszce. Sporo jest go także z nasionach słonecznika, awokado. Aby jednak organizm mógł go dobrze wykorzystać, najlepiej zjadać wymienione warzywa na surowo.
Nie niszcz wartości odżywczych
Jeśli nie przepadasz za zieleniną i możesz się skusić co najwyżej na małą porcję, zrób wszystko, żeby miała ona jak najwięcej witamin. Wybierz warzywa ekologiczne i jak najświeższe. Pamiętaj, że kwas foliowy jest wrażliwy na działanie wysokiej temperatury i światła. Dlatego przechowuj jedzenie szczelnie opakowane, unikaj krojenia i siekania.
Smacznie przygotowane
Dla osób, które nie lubią warzyw, idealne są koktajle. Zmiksowane sałaty w połączeniu z owocami tracą swój smak! Możesz je połączyć w aromatycznym koktajlu składającym się np. banana, szpinaku, awokado i malin (mogą być mrożone). Choć kolor może nie będzie zachęcający, to smak na pewno cię uwiedzie. Sałaty natomiast doprawiaj obficie np. ziołami bazylią czy pietruszką. Do sosu winegret dodaj czosnek, sok malinowy, sporo miodu. Będzie o wiele smaczniej!
Uzupełniaj braki
Nawet dieta wyjątkowo bogata w produkty zawierające kwas foliowy, nie jest w stanie zapewnić jego odpowiedniego stężenia w organizmie. Stres, kawa, przemęczenie uszczuplają jego zapasy. Poza tym niewiele trzeba, by produkty bogate w ten składnik utraciły go. Wystarczy m.in. ugotowanie ich (powoduje ono stratę 90 proc. kwasu foliowego) lub niewłaściwe przechowywanie (np. w folii). Dlatego kobietom w ciąży i planującym zostanie mamą zaleca się suplementację kwasu foliowego 0,4 mg/dobę (co najmniej 1 miesiąc przed spodziewanym zapłodnieniem i w pierwszych 12 tygodniach ciąży). W przeciwieństwie do kwasu foliowego z naturalnych źródeł, ten w postaci syntetycznej przyswaja się niemal w 100 proc.
Tylko to, co niezbędne!
Kwas foliowy pełni istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Jest on niezwykle ważnym elementem codziennej diety, który trudno uzupełniać z pożywienia.
FOLIK (Acidum folicum) Skład: 1 tabletka zawiera 0,4 mg kwasu foliowego. Postać farmaceutyczna: Tabletki. Tabletki barwy jasnożółtej, okrągłe, obustronnie płaskie. Wskazania: Zapobieganie niedoborom kwasu foliowego u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży, w celu zmniejszenia ryzyka powstawania wad cewy nerwowej u potomstwa. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Polska Spółka z o.o. ul. ks. J. Poniatowskiego 5, 05-825 Grodzisk Mazowiecki. 24-godzinny System Informacji Medycznej oraz zgłaszanie działań niepożądanych: +48-22-755-96-48 Adres e-mail: lekalert@grodzisk.rgnet.org Data aktualizacji: 23_05_2018.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.