Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Mama w podróży

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy jechać na wakacje, a może bezpieczniej byłoby zostać w domu? Otóż urlop dla przyszłej mamy jest jak najbardziej wskazany, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i przestrzeganiu kilku podstawowych zasad.

Wakacyjny wyjazd
Zależy przede wszystkim od przebiegu ciąży, samopoczucia przyszłej mamy, tego co zamierzamy robić podczas wakacji oraz gdzie chcielibyśmy pojechać. Przyjęło się, że najlepszym okresem na podróż jest drugi trymestr ciąży, a to dlatego, iż właśnie na tym etapie mamy czują się zwykle najlepiej. Nie oznacza to, że w późniejszym terminie nie powinniśmy planować podróży.
Przy wysokich temperaturach, musisz pamiętać o tym, by pić dużo wody i chronić się przed słońcem.

Ostrożnie, nie znaczy nudno
Kiedy wybierasz się w miejsce, gdzie panują wysokie temperatury, musisz pamiętać o tym, by pić dużo wody i chronić się przed słońcem.
Opalanie w ciąży nie jest jednak zakazane. Przyszłe mamy mogą korzystać ze słonecznych kąpieli, ważne jednak, by robiły to z umiarem i nie wychodziły na plażę w godzinach południowych, kiedy słońce jest najostrzejsze. Najlepiej odpoczywać w półcieniu, a opalać się podczas spacerów. Przegrzanie organizmu matki może być niebezpieczne, bowiem niesie za sobą ryzyko krwawienia z dróg rodnych. Bez względu na pogodę, przyszłe mamy powinny stosować kremy z filtrem, które zabezpieczą skórę przed poparzeniem.

Sport na zdrowie
Przyszłe mamy mogą pozwolić sobie na umiarkowaną aktywność fizyczną, a do najodpowiedniejszych należy przede wszystkim pływanie. Doskonale relaksuje i zmniejsza ono napięcie mięśniowe, a także przynosi ulgę zmęczonym plecom i nogom. Przed i po kąpieli w morzu, jeziorze czy basenie warto jednak korzystać ze środków myjących z pałeczkami kwasu mlekowego, tak, by zapobiegać różnego rodzaju infekcjom. Te zwiększają ryzyko przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, a tym samym przedwczesnego porodu.

Uważaj, co jesz!
Istotnym elementem podczas takich wakacji jest także dieta przyszłych mam. Często udając się w nowe miejsce nie wiemy jakie czeka na nas menu. Ciężarne mamy przede wszystkim powinny unikać jedzenia w przydrożnych barach czy budkach ulicznych. Produkty zawsze muszą być świeże, przechowywane w odpowiednich warunkach, a owoce i warzywa umyte. Bezpieczne będzie też unikanie nieznanych i egzotycznych potraw, które mogą nam po prostu zaszkodzić.

WNIKLIWE PRZYGOTOWANIA
1. Skonsultuj się z lekarzem Wybierając się na urlop dobrze jest przedyskutować nasze plany z lekarzem prowadzącym ciążę, który ustali czy nie ma przeciwwskazań do planowanego wyjazdu.
2. Przemyśl lokalizację Co ważne, klimat miejsca, do którego jedziemy, nie może drastycznie odbiegać od klimatu, w którym żyjemy na co dzień.
3. Zadbaj o odpowiednie warunki pobytu
Powinniśmy też bardzo szczegółowo sprawdzić warunki naszego pobytu i zakwaterowania, dobrze jeżeli w dość bliskiej odległości znajduje się szpital.
4. Zaplanuj bezpieczną podróż Jeżeli chodzi o rodzaj transportu w trakcie ciąży, to nie ma jednego dobrego rozwiązania. Oczywiście podróż samolotem zdecydowanie skraca jej czas, natomiast ten środek lokomocji powinny wybierać mamy w pierwszym trymestrze ciąży. Zmiana ciśnienia w trakcie lotu wzmaga bowiem ryzyko przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego. Niektóre linie w trosce o ciężarne kobiety, posiadają wewnętrzne ograniczenia co do tygodnia ciąży, do którego wpuszczają ciężarne na pokład.
Podróż pociągiem to dobry pomysł ze względu na to, że możemy pospacerować w trakcie jazdy. Wybierając samochód  trzeba zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe ułożenie pasów. Piersiowa część pasów powinna przechodzić miedzy piersiami, a część biodrowa pod brzuchem. Dodatkowo, co jakiś czas powinniśmy robić sobie odpoczynek, krótki spacer czy zmianę pozycji.
5. Podróżuj z rozmysłem Organizm przyszłej mamy prędzej czy później upomni się o odpoczynek, dlatego intensywne zwiedzanie przyszłe mamy powinny zostawić sobie na kolejny wypad, tym razem już po porodzie. W trakcie ciąży lepiej jest skorzystać z pięknej pogody i w spokoju zrelaksować się na świeżym powietrzu.

Konsultacja medyczna – eksperci szpitala Med Polonia, www.medpolonia.pl

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO