Co potrafi roczne dziecko i jak wspierać jego prawidłowy rozwój?

Pierwszy rok życia to okres wyjątkowo intensywnego rozwoju. Maluszek poznaje swoje otoczenie i zaczyna funkcjonować według ustalonego planu dnia, w którym są określone pory na sen, karmienie czy zabawę. Pierwsze urodziny wcale nie oznaczają, że dziecko „dorośleje” i ma mniejsze potrzeby niż dotychczas. Junior wciąż dużo się uczy, coraz lepiej poznaje świat i wciąż intensywnie rośnie. Warto wspierać jego prawidłowy rozwój na co dzień – dowiedz się, jak to robić.

Co umie roczne dziecko?

Junior potrafi już sam siedzieć i coraz sprawniej się porusza. Dobrze czuje się już „na dwóch nogach” – przemieszcza się, trzymając się mebli czy pewnej ręki rodzica. Niektóre dzieci swobodnie chodzą, innym brakuje jeszcze odwagi na pierwszy, samodzielny krok. Dziecko w tym czasie na pewno jednak samo chwyta przedmioty i wskazuje palcem te, które najbardziej go interesują. Roczne dziecko reaguje już na swoje imię. Często wykonuje proste polecenia i naśladuje odgłosy, używając wyrazów dźwiękonaśladowczych. Drugi rok życia to również moment, w którym większość rodziców usłyszy z ust dziecka proste słowa, takie jak „mama” czy „tata”. Junior może też zaskoczyć opiekunów wypowiadanym z ogromnym przekonaniem słowem „nie”, które wspierać będzie wyraźne kręcenie główką. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, dlatego nie należy się przejmować jeśli junior nie wykonuje wszystkich czynności opisanych w podręcznikach. Warto towarzyszyć dziecku podczas nabywania nowych doświadczeń, rozmawiać, zachęcać do zabawy z innymi dziećmi, pozwalać mu na poznawanie otoczenia. To normalne jeśli talerzyk i sztućce posłużą mu jedynie do zabawy, a w trakcie spaceru junior nie będzie wiedział dlaczego skakanie w brudnej kałuży jest nieodpowiednie.

Apetyt roczniaka

Podczas wspierania juniora w nabywaniu kolejnych umiejętności warto zadbać o jego zbilansowane posiłki. Jakość i komponowanie odpowiedniej diety mają niezwykle istotne znaczenie w rozwoju zarówno fizycznym jak i psychicznym dziecka.

Do pierwszych urodzin dziecko zazwyczaj potraja swoją masę urodzeniową. Od tego momentu nie będzie już tak intensywnie przybierało na masie ciała, co może oznaczać jego zmniejszony apetyt. Warto pamiętać, że chociaż dieta juniora jest już urozmaicona – zawiera warzywa, owoce, kaszki zbożowe, mięso, ryby czy jaja – jego talerz wciąż nie powinien wyglądać jak ten rodziców, na którym mogą znajdować się produkty nieodpowiednie dla młodego, wciąż kształtującego się organizmu.

To warto wiedzieć!

Roczne dziecko potrzebuje nawet do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż dorosły – m.in. 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia oraz żelaza!1

Taki mały brzuszek, a takie wielkie potrzeby!

Dieta na etapie 1000 pierwszych dni życia jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Zaspokojenie potrzeby żywieniowych dziecka może przyczynić się, że będzie ono dobrze spać, a w dodatku chętniej będzie się bawić i zdobywać nowe umiejętności. Istotnym elementem diety dziecka po 1. roku życia powinno być mleko i produkty mleczne, w tym mleko modyfikowane. Np. Bebiko Junior 3 NutriFlor+2 pomaga uzupełnić dietę małego dziecka w składniki istotne jak np. witamina D, wapń czy żelazo dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Już dwa kubki tego mleka dziennie dostarczają dziecku 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń i żelazo, 80% zalecanej dziennej suplementacji witaminą D i 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod3.

Jak wspierać prawidłowy rozwój dziecka?

  • Dużo spacerujcie, junior będzie na pewno chciał towarzyszyć rodzicom i być może odważy się na pierwszy samodzielny krok.

  • Nie zmuszaj dziecka do samodzielnego chodzenia, jeśli nie ma na to ochoty.

  • Pozwalaj dziecku na eksplorację mieszkania czy otoczenia domu, czuwaj nad jego bezpieczeństwem, ale nie ograniczaj jego ciekawości świata.

  • Daj dziecku okazję do zabaw z rówieśnikami, wybierzcie się na plac zabaw albo do pobliskiej piaskownicy.

  • Spędzajcie razem czas, wspólnie czytajcie książki, pokazuj dziecku na obrazkach to, co opisujesz słowami.

  • Mów dużo do dziecka, poprawnie i wyraźnie – w ten sposób dziecko najlepiej się uczy.

  • Wspieraj jego rozwój, pozwalając mu na odrobinę samodzielności, np. przy jedzeniu. Oznacza to więcej sprzątania po posiłku, ale ma bardzo pozytywny wpływ na dziecko.

  • Zapewnij dziecku zbilansowaną i różnorodną dietę pełną wartości odżywczych – będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na jego rozwój w każdym aspekcie.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

1 W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

2 Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.

3 W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

Fot. Pixabay

Artykuł indywidualny przygotowany przez Biuro Prasowe NUTRICIA dla portalu DOBRA MAMA.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock