Co powinno jeść roczne dziecko?
Mamo, brzuszek rocznego dziecka w dalszym ciągu potrzebuje Twojej szczególnej troski i wsparcia. Pamiętaj, że dziecko w tym wieku to nie mały dorosły, a jego dieta nadal powinna różnić się od jadłospisu rodziców. Junior potrzebuje znacznie więcej niektórych składników odżywczych niż rodzic, w tym witaminy D1. Na co zwrócić szczególną uwagę przy komponowaniu menu dziecka, aby odpowiedzieć na wielkie potrzeby małego brzuszka?
Wyjątkowe dziecko i wyjątkowe potrzeby
Organizm rocznego dziecka wciąż bardzo różni się od organizmu mamy czy taty – w dalszym ciągu się rozwija i jest wrażliwy, dlatego ma wyjątkowe potrzeby żywieniowe. Dieta stosowana przez starszych członków rodziny nie zawsze jest w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie najmłodszych na niezbędne witaminy czy składniki mineralne. Co więcej, ze względu na delikatny układ pokarmowy dziecka posiłki z „dorosłego menu”, które często są dosalane i mocno przyprawiane, mogą się okazać dla małego brzuszka ciężkostrawne.
Czy wiesz, że… …burczenie w brzuchu nie zawsze musi oznaczać głód? To dźwięki, jakie wydziela układ pokarmowy, m.in. w trakcie przesuwania trawionego pokarmu. |
Dieta dla roczniaka
Zaspokojenie potrzeb żywieniowych w okresie 1000 pierwszych dni życia jest kluczowe dla harmonijnego wzrostu i rozwoju dziecka. Choć brzuszek roczniaka jest malutki, to potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza oraz wapnia niż osoba dorosła2 – taki niewielki, a tak wiele potrzebuje! W układaniu odpowiedniej diety dziecka pomocny może okazać się opracowany przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka Modelowy talerz żywieniowy, który przedstawia udział poszczególnych grup produktów pokazanych w ilościach porcji w menu dziecka po 1. roku życia.
Mleko wciąż ważne!
Podczas rozszerzania diety w jadłospisie juniora pojawia się coraz więcej produktów, jednak po 1. roku życia jednym z istotnych elementów diety dziecka wciąż powinno pozostać mleko (w tym mleko modyfikowane) i produkty mleczne. To źródło m.in. białka oraz niektórych witamin z grupy B. Ponadto mleko modyfikowane dopasowane do potrzeb roczniaka – dzięki zawartości witaminy D, żelaza czy wapnia – uzupełnia dietę dziecka w te ważne, często deficytowe składniki. Na przykład już dwa kubki Bebiko Junior 3 NutriFlor+3 dziennie dostarczają juniorowi 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń i żelazo, 80% zalecanej dziennej dawki witaminy D i 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod4. A co mlekiem krowim? Junior może je pić, jednak jego spożycie nie powinno przekraczać 500 ml na dobę5. Wszystko dlatego, że ma ono mało żelaza, a roczne dziecko potrzebuje aż 4 razy więcej tego składnika niż Ty! Z drugiej strony zawiera ono zbyt dużo białka, które może obciążać nerki małego dziecka.
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
1 W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.
2 W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.
3 Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.
4 W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.
5 Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.
Artykuł indywidualny przygotowany przez Biuro Prasowe NUTRICIA dla portalu DOBRA MAMA.
fot. Pexels