Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Przezorny rodzic, czyli jak dbać o bezpieczeństwo najmłodszych w domu

Zgodnie z prawem dziecko może pozostać samo w domu po ukończeniu 7. roku życia. Zanim jednak rodzice się na to zdecydują, powinni pamiętać, żeby pociechę odpowiednio do tego przygotować. Bo choć dom to miejsce kojarzące się z bezpieczeństwem, to właśnie w mieszkaniach często dochodzi do wypadków z udziałem najmłodszych. Jak zatem nauczyć dziecko zasad zachowania ostrożności? Poznaj kilka istotnych wskazówek.

O tym trzeba pamiętać, pozostawiając dziecko samemu w domu

Zgodnie z polskim prawem dziecka poniżej 7. roku życia nie można pozostawiać samego w domu. W przypadku starszego dziecka przed podjęciem decyzji o pozostawieniu go samemu w mieszkaniu należy zwrócić uwagę na jego dojrzałość i odpowiednio je do tego przygotować. Rodzice, którzy planują wyjście z domu, powinni powiedzieć, gdzie idą i kiedy dokładnie wrócą. Należy również zadbać, aby dziecko mogło czuć się bezpiecznie i miało zajęcie podczas nieobecności opiekunów. Przed wyjściem warto zostawić mu naładowany telefon, przygotować pełnowartościowy posiłek i napój, a także schować potencjalnie niebezpieczne przedmioty oraz zostawić kartkę z numerami telefonów alarmowych. Jeśli rodzice muszą opuścić mieszkanie i jest taka możliwość, warto pozostawić najmłodszych pod czujnym okiem starszego rodzeństwa. Dzięki większemu doświadczeniu w różnych sytuacjach to oni będą mogli zaopiekować się młodszą siostrą czy bratem.

Jakich zasad ostrożności podczas zostawania samemu w domu należy uczyć najmłodszych?

  • Nie otwieraj drzwi nieznajomym. Bądź czujny, nawet gdy osoba wygląda przyjaźnie i podaje się za lekarza czy znajomych rodziców. Nie zdradzaj, że opiekunów nie ma w domu – jeśli osoba będąca na zewnątrz zapyta o mamę czy tatę, należy powiedzieć, że są oni obecni, jednak nie mogą podejść do drzwi. Stosuj metodę ograniczonego zaufania również wtedy, gdy nieznajoma osoba zadzwoni domofonem.

  • Nie używaj niebezpiecznych przedmiotów i urządzeń. Szczególnie niebezpieczne są nożyczki, noże, igły, zapałki i zapalniczki oraz urządzenia podłączone do prądu lub gazu, takie jak kuchenka elektryczna, gazowa lub żelazko.

  • Nie przyjmuj samodzielnie leków. W przypadku złego samopoczucia niezwłocznie zadzwoń do rodziców.

  • Unikaj ryzykownych zabaw. Nie wspinaj się na meble, nie biegaj po schodach i nie skacz po łóżku.

WAŻNE: Aby zwiększyć u dziecka szybkość zapamiętywania zasad ostrożności, warto korzystać z technik efektywnego uczenia się. Metody te okażą się przydatne zarówno dla rodziców, jak i dla nauczycieli podczas zajęć szkolnych. Jednym z przykładów takich technik może być praca oparta o symulację prawdziwych, potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń, które mogą wydarzyć się, kiedy dziecko zostanie samo w domu. Pozwoli to na przećwiczenie odpowiedniej sekwencji czynności, wykorzystując do tego m.in. pamięć mięśniową, czyli zapamiętywanie odpowiednich ruchów. Dzięki temu w sytuacji realnego zagrożenia dziecko zareaguje w prawidłowy sposób, którego nauczyło się podczas symulacji. Innym przykładem może być metoda „Rzymski pokój”, oparta na sposobie zapamiętywania informacji poprzez połączenie konkretnego faktu z miejscem, np. wyobrażenie sobie przedmiotów w dobrze znanym pomieszczeniu i połączenie ich z charakterystycznymi punktami. Taka niecodzienna wizualizacja pomaga wzmacniać ślad pamięciowy.

O czym powinno pamiętać, dziecko dzwoniąc pod numer alarmowy 112?

Warto pamiętać, że kontakt ze służbami ratunkowymi pod numerem 112 możliwy jest o każdej porze dnia, 7 dni w tygodniu – zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i komórkowego na terenie całej Unii Europejskiej. Zadzwonić można w każdej nagłej sytuacji, również wtedy, gdy telefon jest zablokowany lub brakuje w nim karty SIM. Po wybraniu numeru, gdy telefon odbierze operator, najważniejsze jest przede wszystkim opisanie sytuacji i wskazanie miejsce zdarzenia. Należy odpowiadać na każde pytanie dyspozytora i w razie potrzeby wykonywać wskazane przez niego dodatkowe czynności. Dziecko nie powinno rozłączać się do momentu zakończenia rozmowy. Sytuacjom trudnym może towarzyszyć stres, dlatego warto tłumaczyć dzieciom, aby zachowały wtedy spokój i uważność. Podczas kontaktu telefonicznego osoba przekaże odpowiednie wskazówki, dzięki czemu dziecko będzie wiedziało, co ma robić w zależności od sytuacji.

Szkoła to dobre miejsce do nauki ostrożności

Wsparciem dla rodziców i nauczycieli w nauce bezpiecznych zachowań w domu, a także różnych innych okolicznościach – w szkole, na drodze, w internecie czy w kontakcie z rówieśnikami – jest Akademia Bezpiecznego Puchatka. To program edukacyjny, który pomaga najmłodszym w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami na co dzień. Celem projektu jest edukacja pierwszoklasistów w zakresie zasad ruchu drogowego, umiejętności udzielania przez dzieci pierwszej pomocy, cyberbezpieczeństwa, odpowiedniego reagowania w kontakcie z obcymi, właściwego korzystania z niebezpiecznych przedmiotów, a także wtedy, gdy dzieci będą musiały zmierzyć się z wyzwaniem pozostania samemu w domu.

Konkurs na Klasowy Kodeks Bezpieczeństwa

Tegoroczna edycja programu to również konkurs szkolny dla wszystkich uczestników Akademii. Zarówno dzieci, jak i nauczyciele mogą opracować swój własny Klasowy Kodeks Bezpieczeństwa, czyli zestaw bezpiecznych zasad, które będą obowiązywać w ich szkole, ale też poza nią. Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

  • Zrealizować zajęcia w ramach Akademii Bezpiecznego Puchatka, uzupełnić Test bezpieczeństwa oraz Ankietę podsumowującą.

  • Wspólnie z klasą stworzyć Klasowy Kodeks Bezpieczeństwa – w dowolnej formie, np. pracy plastycznej lub materiału wideo.

  • Zrobić zdjęcie lub nagrać filmik pokazujący pracę konkursową.

  • Zgłoszenie konkursowe przesłać do 30 kwietnia 2022 r. na adres kontakt@akademiapuchatka.pl.

Klasa z najciekawszym projektem otrzyma nagrodę główną w postaci sprzętu multimedialnego – Magicznego Dywanu 2.0. Autorom trzech wyróżnionych prac również zostaną przekazane nagrody. Regulamin konkursu dostępny na: www.akademiapuchatka.pl.

O Programie

„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to największy w Polsce program edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa skierowany do I klas szkół podstawowych w całym kraju. Organizowany jest od 13 lat przez markę Puchatek, we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Wydziałem Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego KGP. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. Do tej pory w programie wzięło udział łącznie prawie 3 000 000 dzieci. Szczegóły na www.akademiapuchatka.pl.

zdj. biuro prasowe alertmedia

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO