Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Rozwój układu pokarmowego niemowlęcia. Sprawdź, jak możesz wspierać ten proces!

W okresie 1000 pierwszych dni życia układ pokarmowy dziecka jest szczególnie delikatny i wrażliwy. Jeszcze długo po narodzinach dojrzewa i uczy się harmonijnej pracy, aby z czasem doskonalić swoje funkcje. Zobacz, jakie zmiany zachodzą w małym brzuszku w początkowym okresie życia dziecka i poznaj wskazówki, jak zadbać o szczególne potrzeby żywieniowe niemowlęcia w tym czasie.

Rozwój układu pokarmowego dziecka trwa również poza łonem mamy

Po przyjściu noworodka na świat jego układ pokarmowy wciąż dojrzewa, aby w pełni ukształtować się około 5.-7. roku życia. Już w życiu płodowym rozpoczyna się stopniowa kolonizacja układu pokarmowego przez bakterie – w ten sposób buduje się mikrobiota jelitowa. Na jej rozwój wpływają różnorodne czynniki, takie jak rodzaj porodu oraz sposób karmienia w pierwszym okresie życia dziecka. U niemowląt karmionych pokarmem mamy dominuje rozwój dobroczynnych bifidobakterii i pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus, co jest zależne między innymi od obecności oligosacharydów w mleku kobiety. Dopiero około 3. roku życia mikrobiota jelitowa dziecka upodabnia się do tej obserwowanej u osoby dorosłej.

To ciekawe!

Objętość żołądka dziecka zmienia się z dnia na dzień. U noworodka w pierwszym tygodniu życia jest to jedynie 5-7 ml, co można porównać do małej wiśni. Po zaledwie miesiącu objętość zwiększa się już do 80-150 ml, a więc do wielkości jaja kurzego!

Mleko mamy jest idealne dla jeszcze niedojrzałego brzuszka

Na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu pokarmowego niemowlęcia duży wpływ ma sposób żywienia. W pierwszych latach życia mechanizmy odpowiedzialne za trawienie i wchłanianie składników odżywczych wciąż się kształtują, dlatego układ pokarmowy nie potrafi sobie jeszcze poradzić z każdym pożywieniem. To między innymi dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia i kontynuację tego sposobu żywienia do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety dziecka.

Mleko mamy zawiera niemal wszystkie potrzebne do harmonijnego wzrostu i rozwoju niemowlęcia składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach (poza witaminami D i K, które należy suplementować dziecku zgodnie z zaleceniami lekarza).

Czy wiesz, jaka jest typowa sylwetka małego dziecka?

Postawa malucha charakteryzuje się wydatnym brzuszkiem. Jest to czymś naturalnym i ma związek ze słabszym rozwojem mięśni ściany jamy brzusznej. Dopiero w wieku około 3-4 lat mięśnie brzucha staną się na tyle mocne, by nadać mu bardziej płaski wygląd.

Z troski o delikatny brzuszek

Wiedząc już, że układ pokarmowy dziecka rozwija się przez cały okres 1000 pierwszych dni życia, warto pamiętać, że w tym szczególnym czasie wymaga on odpowiedniej troski. Właśnie dlatego jeśli mama nie może karmić piersią, powinna wraz z lekarzem pediatrą wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Z myślą o najmłodszych i ich delikatnych brzuszkach została opracowana najdelikatniejsza formuła Bebiko PRO+ 2, dająca podwójne wsparcie dla wciąż dojrzewających malutkich brzuszków dzięki wykorzystaniu :

  • LACTOFIDUS – procesu inspirowanego naturalnym procesem fermentacji mlekowej,
  • unikalnej kompozycji błonnika GOS/FOS

oraz kompletnej kompozycji składników odżywczych wspierających prawidłowy rozwój, takich jak:

  • kwasy omega 3 (DHA dla prawidłowego rozwoju wzroku i mózgu oraz ALA dla mózgu i tkanki nerwowej),
  • wapń i witamina D, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości i zębów,
  • żelazo i jod, wspierające prawidłowy rozwój poznawczy.

Czy wiesz, że jelito jest określane jako „drugi mózg”?

Już od pierwszych dni życia malucha jego jelita i mózg są ze sobą powiązane. W jelitach zlokalizowana jest duża sieć połączeń nerwowych, która wpływa na nastrój, pamięć, sen, apetyt i uczucie sytości. To dlatego dziecko jest szczęśliwe, kiedy nie doskwierają mu żadne dolegliwości trawienne, a jego brzuszek jest pełny.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock