Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Śpij słodko!

Noworodek potrzebuje nawet do 20 godzin snu na dobę. Jak sprawić, aby ten sen był spokojny i efektywny? Jak zapewnić sobie w ten sposób odrobinę czasu na toaletę, przekąskę czy własny smaczny sen?

zdj. Chicco Polska

Idealna temperatura w pokoju to ok 20°C. Przegrzanie, oprócz powodowania dyskomfortu podczas snu, jest prostą drogą do obniżenia odporności dziecka. Niezwykle istotne jest wietrzenie pokoju w ciągu dnia i zawsze przed nocnym snem.
Brzuszek maleństwa
Żołądek noworodka ma malutką pojemność. Dziecko potrzebuje więc częstych, niewielkich posiłków. Bądź gotowa na nocne karmienia, ale zorganizuj waszą wspólną przestrzeń tak, aby te karmienia nie powodowały pełnego wybudzenia – ani maleństwa, ani mamy. Idealnie, abyście spali blisko siebie, na wyciągnięcie ręki i w zasięgu własnego wzroku. Idealnym rozwiązaniem jest łóżeczko dostawne.
Pieluszka
W przypadku noworodka trzeba nastawić się na częste przewijanie. Aby skrócić czas poświęcony na tę czynność i w miarę możliwości utrzymać dziecko w półśnie, warto ustawić przy łóżku łóżeczko dostawne, a niezbędne akcesoria mieć w zasięgu ręki.
Bodźce docierające do maleństwa – dźwiękowe i świetlne
Silne emocje oraz nadmiar wrażeń i bodźców utrudniają zasypianie. Do wyciszenia maleństwa wykorzystajmy rytuały, które poprzedzają sen: kąpiel, masaż, karmienie, czułe spojrzenia, uśmiech i gesty. Tak aby moment, gdy zostajemy sami w pokoju, przy przygaszonym świetle i ewentualnie bardzo delikatnych dźwiękach kojącej pozytywki, był dla dziecka oczywistym sygnałem na odpoczynek.
Łóżeczko i materac oraz okrycie
Odpowiednio twardy materac, bez poduszki, za to z bardzo przewiewnym okryciem dostosowanym do pory roku to podstawa. Idealnie, jeśli łóżeczko pozbawione jest ochraniaczy, a w ściance znajduje się siatka zapewniająca stały przepływ i wymianę powietrza. Jeśli jest to dostawka – tym lepiej! Nie tylko budujemy w ten sposób cudowną więź z dzieckiem, nie tylko mamy je zawsze w zasięgu wzroku (i vice versa), lecz także minimalizujemy przerwy we własnym śnie, mogąc przysunąć do siebie dziecko na karmienie czy nocne przewijanie.
Emocje dziecka
Czy jest spokojne, uśmiechnięte? A może pobudzone, zniecierpliwione czy zaniepokojone? Idealnie, gdy możesz przebywać blisko dziecka w trakcie jego snu. Czując obecność mamy, otulone jej czułością, uwagą i ciepłym spojrzeniem czy gestem, poczuje, że może spokojnie zapaść w słodki sen. Dostawka do łóżka rodziców pozwoli na tę idealną bliskość, nie zakłócając jednocześnie przestrzeni rodziców.
Samopoczucie dziecka
Często dziecko, u którego rozwija się infekcja, zaczyna sygnalizować to niepokojem, rozdrażnieniem. Jeśli infekcja jest już widoczna, maleństwo ma zatkany nosek i trudności z oddychaniem, może być wtedy niespokojne, marudzące. Połóż je w łóżeczku z materacykiem ustawionym pod delikatnym kątem, aby ułatwić mu moment zasypiania, ale też oddychanie podczas snu. Sprawdź, czy łóżeczko dostawne, które zamierzasz kupić ma funkcję ustawienia materacyka pod kątem.
Plan B
Gdyby twój sen był wyjątkowo twardy, połóż przy śpiącym dziecku ukochaną szmatkę czy przytulankę. Najlepiej z łatwo dostępnym smoczkiem uspokajającym, jeśli dziecko go potrzebuje.
Autor: zespół ekspertów Chicco, www.chiccopolska.pl

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock