Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Techniki łagodzenia bólu porodowego

Każda kobieta podczas porodu odczuwa ból, jest on nieodłączną częścią procesu przyjścia na świat nowego człowieka. Ważne jednak, by skutecznie zmniejszać jego nasilenie oraz oddziaływanie nie tylko na ciało ale również na psychikę matki.

Poród naturalny – piękne wydarzenie – nie trauma

Jak wskazują badania izraelskich naukowców opublikowane na łamach Israel Medical Association Journal ból odczuwany przez kobiety podczas porodu porównać można m.in. do przeżyć tak traumatycznych jak wypadek samochodowy czy katastrofa lotnicza. Choć kobiety mówią o tym niechętnie i wciąż kwestie te pozostają tematem tabu, konsekwencją doświadczenia tak silnych, negatywnych przeżyć jest często depresja poporodowa oraz niechęć do ponownego zajścia w ciążę.

Sposoby łagodzenia bólu

Każda kobieta powinna mieć świadomość, iż poród boli, obecnie jednak istnieje wiele technik naturalnych jak i sprawdzonych medycznych rozwiązań, które skutecznie minimalizują negatywne odczucia. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć można:

Miarowy oddech

Oddech odgrywa jedną z bardziej znaczących ról podczas akcji porodowej. Postawa kobiety, jej opanowanie oraz umiejętność zachowania miarowego oddechu nie tylko wpływają na zdrowie dziecka ale i jej samej. Dla niemowlęcia kluczowy jest wdech, dzięki niemu zostaje ono odpowiednio dotlenione, dla samej matki istotny jest natomiast wydech prowadzący do rozluźniania napiętych mięśni.  Powyższa metoda stanowi jedną  kluczowych technik łagodzenia bólu na którą bezpośredni wpływ ma sama rodząca.

Masaż podczas porodu

Doskonałym rozwiązaniem mającym znaczący wpływ na obniżenie natężenia odczuwania bólu jest masaż wykonywany przez partnera podczas trwania porodu. Takim zabiegom powinny być poddane okolice lędźwiowo-krzyżowe. Głównym zadaniem osoby towarzyszącej jest wykonywanie z użyciem całych dłoni kolistych ruchów w miejscu występowania bólu. W sytuacji gdy działania takie są nieprzyjemne dla rodzącej można również spróbować wykonać masaż polegający na uciskaniu bolących okolic za pomocą nadgarstków bądź kostek pięści.

Wsparcie bliskiej osoby

Bliskość osoby w stosunku do której kobieta ma zaufanie, w której czuje oparcie jest niezwykle ważna podczas porodu. Jak wskazują badania w sytuacjach stresowych czy nagłych największe ukojenie stanowi obecność innego, znanego nam człowieka. Partner może nam dodać otuchy zarówno poprzez słowa jak i podejmowanie pewnych działań np. pomoc w unormowaniu i koordynacji oddechu.

Pomoc stricte medyczna

Poza naturalnymi technikami łagodzenia bólu podczas porodu kobiety mogą również korzystać z dobrodziejstw jakie oferuje im medycyna. Do najpopularniejszych metod wykorzystywanych w tym celu jest oczywiście podanie znieczulenia (np. zewnątrzoponowego) jak i stosowanie żelu położniczego. NATALIS jest produktem nowej generacji – tworząc warstwę poślizgową w kanale rodnym znacząco ułatwia II etap porodu, który jest najbardziej bolesny dla matki. Jego zastosowanie niesie za sobą ponadto dodatkowe korzyści takie jak ochrona narządów rodnych. Preparat dostępny jest w szkołach rodzenia, szpitalach, gabinetach ginekologicznych oraz bezpośrednio u dystrybutora.

Ból podczas porodu jest nieunikniony, warto jednak zastosować techniki mające wpływ na jego złagodzenie. Moment przyjścia na świat dziecka powinien być dla kobiety chwilą niezapomnianą w kontekście pozytywnych wspomnień, zminimalizowanie negatywnych odczuć  zarówno przy pomocy naturalnych technik jak i specjalistycznych wyrobów medycznych z pewnością przyczyni się do pojmowania porodu jako wspaniałej chwili w życiu każdego rodzica.

Fot. Photogenica

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock