Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dolegliwości małego brzuszka – jak sobie z nimi radzić?

Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego dziecka to spokój i radość całej rodziny! W czasie 1000 pierwszych dni układ pokarmowy dziecka nadal intensywnie się rozwija, dlatego niemowlę potrzebuje sposobu żywienia dopasowanego do jego potrzeb. Zanim brzuszek osiągnie pełną dojrzałość, mogą dokuczać mu dolegliwości trawienne, takie jak kolki, ulewania czy zaparcia. Dowiedz się, jak im zaradzić i przynieść ulgę maluchowi.

  • Każde dziecko inaczej sygnalizuje dolegliwości brzuszka, dlatego należy uważnie obserwować maluszka.

  • Brzuszek dziecka jest bardzo delikatny, a dieta malucha ma duży wpływ na funkcjonowanie jego układu pokarmowego.

  • Najlepszym pokarmem dla niemowlęcia, dostarczającym mu wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach i proporcjach, jest mleko mamy.

  • Jeśli maluszek z uzasadnionych powodów nie może być karmiony piersią, zaleca się podawanie dopasowanego do potrzeb małego brzuszka mleka modyfikowanego.

Wielkie wyzwania małego brzuszka

Dzięki zachodzącym w układzie pokarmowym procesom wchłaniania i trawienia dziecku dostarczane są składniki odżywcze, które wspierają prawidłowy rozwój malucha i dają mu energię. W pierwszych miesiącach i latach brzuszek malucha dopiero uczy się swoich funkcji, by mniej więcej około 5.-7. roku życia osiągnąć pełną sprawność. Niestety z dojrzewaniem układu pokarmowego wiąże się wiele wyzwań – m.in. dolegliwości, jakimi są np. kolki, zaparcia czy ulewania. Harmonijnie funkcjonujący brzuszek to radość dziecka, ale także mamy, która ma poczucie, że prawidłowo troszczy się o rozwój swojego malucha.

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta z uzasadnionych powodów nie może karmić dziecka własnym mlekiem. W takich sytuacjach wsparciem dla mamy jest mleko modyfikowane dopasowane do szczególnych potrzeb małego brzuszka. Oprócz zaleceń lekarza pediatry, to również opinie innych, doświadczonych mam są dla kobiety ważnym czynnikiem zakupu mleka modyfikowanego dla malucha. Przykładem jest Bebiko 2 NutriFlor+1 – produkt często wybierany przez mamy, ponieważ ich zdaniem zawiera składniki ważne dla rozwoju, jest dobrej jakości, a jego skład odpowiada potrzebom delikatnego i wciąż kształtującego się układu pokarmowego malucha.

Czy wiesz, że…

…przewód pokarmowy dziecka osiągnie pełną sprawność dopiero około 5.-7. roku życia?

Dlatego w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni maluch potrzebuje odpowiedniego żywienia, które będzie wspierało pracę brzuszka.

Problemy trawienne malucha

Poznaj dolegliwości, które mogą doskwierać maluchowi – sprawdź, na czym polegają oraz jak można je zminimalizować.

  • Ulewanie pokarmu

Najczęstszą przyczyną ulewań u niemowląt jest nie w pełni rozwinięty mięsień dolnego zwieracza przełyku, który zapobiega cofaniu się zawartości żołądkowej do jamy ustnej. Lekarz może zdiagnozować problemy z ulewaniem, jeśli pojawia się ono 2 i więcej razy dziennie przez 3 i więcej tygodni2. Równie częstym powodem pojawiania się ulewań jest zjadanie przez maluszka zbyt dużej ilości pokarmu. Mały brzuszek ma jeszcze niewielką pojemność, dlatego dziecko początkowo nie jest w stanie przyjąć dużej ilości mleka mamy lub mleka modyfikowanego. Aby zaradzić ulewaniom, należy m.in. zadbać o prawidłową technikę karmienia. Dziecko powinno leżeć w pozycji półleżącej, a po jedzeniu warto kilka minut nosić je na rękach, aby mu się odbiło.

  • Kolki

Kolki są jedną z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego u dzieci. Objawiają się silnym bólem brzuszka, który spowodowany jest nagromadzeniem gazów w jelitach. By ukoić ból maluszka, warto wykonać mu masaż brzuszka. Dziecko należy ułożyć na plecach i okrężnym ruchem – zgodnym z ruchem wskazówek zegara – rozmasować delikatnie brzuch. Istotnym czynnikiem pojawiania się kolek jest także sposób karmienia. Karmienie powinno przebiegać w spokojnej atmosferze, a maluch powinien być ułożony w prawidłowej pozycji (główka dziecka wyżej niż reszta ciała).

  • Zaparcia

O zaparciach możemy mówić, gdy u maluszka występuje twardy stolec, któremu towarzyszy ból przy defekacji. Częstotliwość wypróżnień nie jest wyznacznikiem występowania zaparć, normą może być zarówno stolec oddawany po każdym karmieniu, jak i wypróżnienia nawet z 3-dniową przerwą. Istotne jest natomiast, aby stolec miał prawidłową konsystencję. W przypadku zaparć masaż brzuszka również jest wskazany. Masując dziecko, pomagamy uruchomić perystaltykę. Zaparcia pojawiają się głównie z powodu niedojrzałości układu pokarmowego, ale także ma na nie wpływ zbyt mała ilość przyjmowanych przez niemowlę płynów. Należy jednak pamiętać, że w czasie pierwszych 6. miesięcy życia dziecka, gdy jest ono karmione wyłącznie piersią, mama nie musi dodatkowego dopijać maluszka.

Mamy na to wpływ!

Każde dziecko jest inne i inaczej może sygnalizować bóle brzuszka. Jeśli maluch doświadcza drobnych dolegliwości trawiennych, należy go bacznie obserwować. Jeżeli opisane wyżej problemy nie ustępują, zawsze warto skorzystać z konsultacji lekarza pediatry, który doradzi, jak postępować.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

1 Bebiko 2 NutriFlor+, zgodnie z przepisami prawa, zawiera wapń, witaminę D, żelazo i kwas alfa-linolenowy (ALA).

 

2 Vandenplas Y, Rudolph CD, Di Lorenzo C i wsp. Pediatric gastroesophageal reflux clinical practice guidelines: joint recommendations of the North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (NASPGHAN) and the European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN). J Pediatr Gastroenterol Nutr 2009;49:498-547.

Artykuł indywidualny przygotowany przez Biuro Prasowe NUTRICIA dla portalu DOBRA MAMA.

[kkstarratings]

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO