Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Wszystko, co trzeba wiedzieć, by dobrze wybrać oczyszczacz powietrza

Smog, grzyby, alergeny, bakterie i wirusy – nawet ściany naszego domu nie są zabezpieczeniem przed szkodliwymi dla zdrowia substancjami, które znajdują się w powietrzu. Dziś już nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że oczyszczacz powietrza jest ważnym i potrzebnym wyposażeniem domu, biura i każdego innego miejsca, w którym długo przebywamy. Producenci tego typu urządzeń prześcigają się w oferowanych rozwiązaniach. Co należy wiedzieć o oczyszczaczach, by dobrze wybrać?

Oczyszczacze powietrza dzielą się na dwa rodzaje: mechaniczne i elektrostatyczno-fotokatalityczne. Mechaniczne bazują na filtrach, dzięki czemu nie są szkodliwe dla zdrowia i mogą mieć blisko 100-procentową skuteczność. Elektrostatyczno-fotokatalityczne działają w oparciu o reakcje chemiczne indukowane pod wpływem światła i wysokiego napięcia. Skomplikowane? A to dopiero początek!

Fakty i mity

Producenci oczyszczaczy często sięgają po skomplikowane funkcje, by podnieść atrakcyjność swoich urządzeń. Czy w ten sposób poprawiają też skuteczność? Wątpliwe. Typowym przykładem działania bardziej marketingowego niż prozdrowotnego jest jonizacja. Polega to na tym, że unoszące się w powietrzu pyły i bakterie są naładowane dodatnio, a jonizatory czy oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji wytwarzają jony ujemne, które je neutralizują. Cząstki naładowane dodatnio zostają wytrącone i osiadają na różnego rodzaju powierzchniach – podłogach, blatach, meblach itp., a więc nie są usunięte, a jedynie opadają na powierzchnię. Jeżeli zneutralizowane cząsteczki nie zostaną mechanicznie usunięte, po pewnym czasie, pod wpływem ruchu powietrza lub pracą urządzeń elektrycznych, zmieniają swój ładunek na dodatni i ponownie zaczynają unosić się w powietrzu. Urządzenie nie radzi sobie również z zapachami, a ubocznym skutkiem jonizacji może być powstawanie toksycznego dla nas ozonu, dlatego używanie ich w małych, słabo wentylowanych pomieszczeniach nie jest zalecane. W domowych warunkach nie zawsze muszą się sprawdzić, a zdecydowanie lepiej nadadzą się na przykład do zastosowań przemysłowych.

Tajemnica tkwi w filtrach

Działanie oczyszczaczy mechanicznych jest mniej skomplikowane, za to bardziej skuteczne i całkowicie bezpieczne – same plusy. Nie oznacza to jednak, że na tym możemy zakończyć podejmowanie decyzji – kwestią otwartą są filtry, od których zależy skuteczność oczyszczacza, czyli jego wydajność dostarczania czystego powietrza, określaną wskaźnikiem CADR. Najczęściej spotykane filtry to wstępny, węglowy, HEPA, a także filtry zintegrowane 3w1.

Filtr wstępny

W wielu oczyszczaczach powietrza jest to podstawowy, pierwszy filtr. Wychwytuje on największe zanieczyszczenia takie jak cząsteczki kurzu, włosy, naskórek, sierść zwierząt itp. Ma chronić pozostałe filtry przed przytkaniem i koniecznością częstej wymiany. Co jakiś czas należy go wyczyścić, by zbierający się brud nie blokował przepływu powietrza przez urządzenie.

Filtr węglowy

Węgiel aktywny wykorzystywany jest w filtrach, ponieważ dzięki wewnętrznej, porowatej strukturze ma ogromną powierzchnię właściwą – sięga około 1500 m²/g. Drugą zaletą węgla jest jego niezwykła adsorpcja, czyli zdolność do pochłaniania substancji w ilości równającej się 20 proc. jego własnej masy. Zanieczyszczenia wpadają w pory filtra, a następnie między nimi a węglem zachodzi reakcja, dzięki czemu nie mogą już wydostać się na zewnątrz. Doskonale radzi sobie z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów, gazów, dymu papierosowego. Wykorzystywany jest również do wychwytywania metali ciężkich oraz związków organicznych pestycydów czy rozpuszczalników. Nie usuwa jednak smogu, kurzu, alergenów czy mikroorganizmów, dlatego w oczyszczaczach powietrza stosowany jest razem z filtrem HEPA.

Filtr HEPA

Jest w stanie oczyścić powietrze nawet z zanieczyszczeń radioaktywnych, stąd jego nazwa: High Efficiency Particulate Air Filter, czyli filtr o wysokiej skuteczności. To mechaniczny filtr o bardzo wysokiej skuteczności, dlatego wykorzystywany w placówkach służby zdrowia czy laboratoriach. Zbudowany jest z mikroskopijnych włókien gęsto rozłożonych we wszystkich kierunkach, tak, by wyłapywały zanieczyszczenia. Włókna te tworzą arkusz, który jest złożony w harmonijkę, dzięki czemu filtr może mieć większą powierzchnię. Usuwa bardzo małe cząsteczki stałe. Jak małe? Prawdziwy filtr HEPA np. H13 cechuje się skutecznością usuwania 99,97% zanieczyszczeń o wielkości minimum 0,3 mikrometra. Zatrzymuje cząsteczki PM2.5 (smog), alergeny, drobne pyłki, bakterie, wirusy czy też zarodniki pleśni.

Na co zwrócić uwagę ?

Profesjonalne urządzenie wyposażone w wysokiej jakości filtr wstępny, HEPA i węglowy jest w stanie wychwycić prawie 100 proc. zanieczyszczeń znajdujących się w domowym powietrzu. Jednak nie każdy sprzęt ma takie właściwości. Przy wyborze odpowiedniego oczyszczacza należy zwrócić uwagę na dwa najważniejsze parametry: CADR oraz to jak małe cząsteczki jest w stanie usunąć filtr HEPA. Producenci najczęściej posługują się jednostką μm oznaczającą mikrometry (mikrony). Im mniejsze cząsteczki zanieczyszczeń jest w stanie usunąć oczyszczacz, tym lepiej. Standardowe filtry HEPA powinny usuwać cząsteczki o wielkości do 0,3 μm, jednak oczyszczacze Philips Dual Scan są w stanie usunąć cząsteczki nawet 100x mniejsze cząsteczki, czyli o wielkości nawet 0,003 μm. Korzyści wynikające z wysokiej efektywności filtracji są oczywiste: dzięki temu rzadziej będziemy zapadać na choroby i cierpieć z powodu alergii, rzadziej też będziemy musieli sprzątać, bo będziemy mieli zdecydowanie mniej kurz w domu.

Najnowszy sprzęt filtrującyPhilips wyposażony jest dodatkowo w technologię Dual Scan skanującą powietrze 1000 razy na sekundę, dzięki której jeszcze szybciej i dokładniej wykrywa oraz usuwa wszystkie zanieczyszczenia z powietrza. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie oczyszczacze powietrza stosują tak skuteczne filtry, nawet jeśli są określone mianem HEPA, nie zawsze jest to prawdziwa informacja. W razie wątpliwości należy zwrócić się do producenta.

Mądry wybór

Wybór urządzenia powinien wynikać z naszych potrzeb, jednak jakość i skuteczność tych urządzeń znajduje odzwierciedlenie w ich cenie. Działanie tych najtańszych pozostawia wiele do życzenia. W warunkach domowych najlepiej sprawdzi się model, w którym powietrze przechodzi przez filtr wstępny, węglowy i HEPA. Oczyszczacze powietrza Philips z linii Dual Scan wyposażone są w trójstopniowy system filtracji i podwójny, inteligentny czujnik cząsteczek oraz gazów. Dzięki zastosowaniu zintegrowanego filtra NanoProtectHEPA zdolne są usuwać cząsteczki nawet 800-krotnie mniejsze od cząsteczek wchodzących w skład smogu, eliminując aż 99,97 proc. cząsteczek o wielkości nawet0,003 μm., czyli mniejszych niż najmniejszy znany wirus. Oznacza to, że są w stanie wychwycić z powietrza cząsteczki smogu o różnej wielkości (PM2.5 i mniejsze), ale także grzyby, pleśnie, wirusy, bakterie, gazy, lotne związki organiczne, pyłki roślin, alergeny roztoczy, kurz, złuszczony naskórek i sierść zwierząt domowych. System obiegu powietrza 3D ze spiralnym wylotem powietrza usuwa zanieczyszczenia w pomieszczeniu o powierzchni 20 m² w czasie krótszym niż 6 minut. Co najważniejsze: bez negatywnych skutków ubocznych i wysokich kosztów eksploatacji – filtr zintegrowany może służyć nam przez 3 lata, a jeśli po zakupie urządzenie zostanie zarejestrowane w programie MyPhilips, kolejny filtr będzie kosztował tylko złotówkę. To właśnie jest najlepszy wybór.

Ceny nowych modeli oczyszczaczy Philips wynoszą:

AC3055/50 – 2 339,00 pln
AC3059/50 – 2 339,00 pln
AC3854/50 – 2 809,00 pln
AC3858/50 – 2 809,00 pln

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock