Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko w szkole. Jak nauczyć je dbać o bezpieczeństwo swoje i innych?

Młody człowiek sporą część swojego życia spędza w szkole. Zdarza się, że brak umiejętności oceny sytuacji czy beztroska zabawa powodują, że szkoła lub jej okolice są miejscem różnego rodzaju wypadków czy innych niepokojących zdarzeń. Jakie zagrożenia dziecko może napotkać w grupie rówieśniczej? Co jako rodzic możesz zrobić, aby uchronić przed nimi swoją pociechę i jego kolegów?

Współpraca rodziców i nauczycieli to podstawa
To, czy szkoła będzie bezpiecznym miejscem dla najmłodszych, zależy przede wszystkim od dyrekcji, nauczycieli, ale też od rodziców i samych uczniów. Wzajemna komunikacja, otwartość i prowadzenie rozmów to kluczowe elementy, które mogą zapewnić dziecku bezpieczeństwo i komfortowy pobyt w szkole. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice powinni wzbudzać zaufanie, oferować wsparcie oraz służyć dziecku pomocą w każdej trudnej sytuacji.

Bezpieczeństwo na przerwie
Dzwonek to sygnał, którego wyczekuje każdy uczeń. Dzięki chwili odpoczynku dziecko może zregenerować siły, zjeść posiłek czy nawiązać interakcje z kolegami. Dobrze jest przekazywać najmłodszym i utrwalać zasady bezpiecznych zachowań podczas przerwy, które pozwolą ustalić granice i uchronić ich przed niepotrzebnymi wypadkami. Oto kilka z nich:

 • Nie biegaj po korytarzu. Stosowanie się do tej zasady zmniejszy ryzyko doznania urazów spowodowanych upadkiem czy poślizgnięciem.
 • Nie zjeżdżaj po poręczy schodów. To również częsta przyczyna urazów, a nawet złamań.
 • Schodząc po schodach, poruszaj się prawą stroną. Warto również przekazać dziecku, aby trzymało się wtedy poręczy.
 • Nie opuszczaj terenu szkoły samodzielnie. Wyjaśnij, jakie mogą być tego konsekwencje.
 • Nowe zabawy wymyślaj z rozwagą. Niektóre aktywności mogą być ryzykowne i naruszać szkolne reguły, a co za tym idzie – powodować wypadki. Swoje nowe pomysły zawsze warto omówić z nauczycielem.
 • Konflikty rozwiązuj przez rozmowę. Zdarza się, że podczas zabawy tworzą się sprzeczki. Warto uświadamiać dziecko, aby wszelkie nieporozumienia rozwiązywać poprzez rozmowę, a nie z użyciem siły. W przypadku trudności zawsze warto poprosić o pomoc nauczyciela.
 • Nie dokuczaj. Należy uświadamiać dzieci, że złośliwe zachowania w stosunku do kolegów przynoszą przykre konsekwencje.
 • Nie próbuj samodzielnie naprawiać szkód. Jeśli dziecko jest już uczestnikiem wypadku, np. rozbicia szyby czy uszkodzenia przedmiotu, nie powinno naprawiać szkody samodzielnie. Może narazić się wtedy na skaleczenie czy inne urazy. Po każdej takiej sytuacji powinien zgłosić się o pomoc do osoby dorosłej.

Ochrona przed przemocą
Warto również uświadamiać najmłodszych, że w szkole mogą spotkać się z różnymi aktami przemocy – zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Każdy rodzaj przemocy – bicie, szarpanie, popychanie czy obrażanie, wyśmiewanie i wykluczanie z grupy – jest niedopuszczalny i wymaga stanowczej reakcji osoby dorosłej. Wszelkie przejawy agresji ze strony rówieśników należy zgłaszać do nauczyciela lub rodzica.

Zagrożenia z wirtualnego świata
Rozwój technologiczny przyczynił się do wzrostu zagrożeń pochodzących z internetu. W sposób szczególny dotyczy to najmłodszych, którzy nie zawsze mogą zdawać sobie sprawę z tego, jak bezpiecznie korzystać z sieci. Ponadto uczniowie w szkołach bardzo często mają dostęp do różnych treści i z łatwością mogą je rozpowszechniać wśród rówieśników. Najczęstsze wirtualne niebezpieczeństwa dotyczą:

 • cyberprzemocy,
 • dostępu do szkodliwych i nielegalnych treści,
 • naruszania prywatności (np. wizerunku uczniów),
 • nawiązywania niebezpiecznych kontaktów,
 • wprowadzania w błąd (np. poprzez brak umiejętności odróżniania prawdziwych informacji od nieprawdziwych),
 • zagrożenia dla zdrowia (poprzez nadmierne korzystanie z internetu)

– tłumaczy nadkom. Aleksandra Borucka z Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP.

Pamiętaj!
Każda placówka szkolna posiada swój kodeks zasad bezpieczeństwa, który powinien być przestrzegany zarówno przez uczniów, jak i pracowników szkoły. Wśród tych zasad zawsze znajdują się zapisy mające na celu zminimalizowanie zagrożeń w różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacjach.

Nauka bezpieczeństwa dla najmłodszych
Pomocą w przekazywaniu dzieciom wiedzy na temat bezpiecznych zachowań, w tym również podczas pobytu w szkole, jest Akademia Bezpiecznego Puchatka. To bezpłatny program edukacyjny skierowany do pierwszoklasistów, którego celem jest nauka radzenia sobie w trudnych sytuacjach – zarówno w szkole, jak i w domu, na drodze, w internecie czy w kontakcie z rówieśnikami i osobami nieznajomymi. Aby dołączyć do aktualnie trwającej XIV edycji programu i otrzymać komplet darmowych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez metodyka i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji, wystarczy zgłosić się poprzez stronę https://akademiapuchatka.pl.

Uczestnicy Akademii Bezpiecznego Puchatka mogą wziąć udział w konkursie szkolnym!
Zadaniem konkursowym jest odpowiedzenie na pytanie: O jakich zasadach bezpieczeństwa powinniśmy pamiętać na drodze, w szkole, w domu, w internecie lub w relacjach z rówieśnikami? Odpowiedź na wybrany temat powinna być zaprezentowana w formie mapy myśli. Dla trzech szkół, które prześlą najciekawsze projekty, przewidziane są atrakcyjne nagrody – sprzęt multimedialny, projektor oraz laptop. Autorzy najciekawszych prac otrzymają również pakiety bezpieczeństwa. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 30 kwietnia 2023 r., a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 19 maja 2023 r.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock